Erken Çocuklukta Montessori Eğitimi

Erken Çocuklukta Montessori Eğitimi

Erken Çocuklukta Montessori Eğitimi

  • 28 10 2019
  • Özel Eğitim Koçum

Dr Maria Montessorı'nin Hayatı: Maria Montessori (1870 - 1952)

Maria Montessorı1870 yılında bir İtalyan kasabası olan; Chiaravalle' de doğdu. Oniki yaşındayken ailesi Roma'ya taşındı. Kendi isteği üzerine erkeklerin devam ettiği ve teknik okula gitti. Bu okulda okurken biyoloji onun tutkusu haline geldi. Maria bu tutku nedeniyle tıp okumaya karar verdi. Ancak bu işte kolay olmayacaktı çünkü kadınların kadavra ile çalışması mümkün değildi ve anatomi eğitimini tamamlamak için bu çalışmayı yapması gerekiyordu. Maria Montessorı geceleri kadavralar ile çalışarak tüm sınavları başarıyla geçti. 1896'da İtalya'nın ilk kadın doktor oldu. Maria Montessorı mezuniyeti ertesinde psikiyatri kliniği'nde çalışmaya başladı ve zihinsel engelli çocukların eğitimi ile ilgilendi. Eğitimin bu çocuklar üzerinde etkisini inceleme fırsatı buldu. Montessori tamamen boş bir odada herhangi bir şeyin bulunmadığı bir çevrede zihinsel engelli çocukların yerdeki ekmek kırıntılarını sıraya dizerken sakinleştiğini gördü.

Sıra dışı bir gözlem ve değerlendirme yeteneğine sahip olan Montessori bu olayı kimsenin düşünmediği gibi anlamlandırdı. Ona göre çocuklar çevreleri ile öğrenmeye yönelik içgüdüsel bir arzu taşıyorlardı. Maria Montessori bu çocuklarla çalışmaya başladı ve onları ulusal bir sınava hazırladı. Bu sınavda zihinsel engelli çocuklar yaşıtları ile aynı ölçüde başarı gösterdi.Bu sonuç Montessori'nin tüm Avrupa'da tanımasını sağladı. 1901 yılında Maria Montessori tekrar üniversiteye dönerek psikoloji ve felsefe okumaya başladı. 1904'te Roma Üniversitesi'nde antropoloji profesörü oldu. Psikiyatri kliniği'nde yapılan gözlemler ve üniversite çalışmaları Montessori'nin zihninde yeni bir çocuk anlayış şekillendirmeye başlamıştı. Bu anlayış çağının çok ötesinde bir öngörüye sahipti. 1906 yılında Çocukların Yuvasının (Casa dei Bambini) açılışında küçük bir tören düzenlendi. Bu törende Maria Montessori Yanındaki arkadaşına şöyle söylemektedir. "Bugün bu okulun açılışı pek fazla insanın ilgisini çekmiyor ama yakın zamanda çok kişinin ilgisi bu küçük okulda olacak."Maria Montessori haklı çıktı çünkü dünyanın pek çok yerinden ziyaretçiler ve okulu görmeye geldiler. Maria Montessori Amerika Birleşik Devletlerini ilk kez 1913'te ziyaret etti. Aynı Alexander Graham Bell ve eşi Mabel, Montessori Eğitim Derneği'ni Washington'daki evlerinde kurdular. Montessori Yöntemini destekleyen diğer önemli kişiler arasında Thomas Alva Edison ve Helen Keller de vardı. Maria Montessori, 1915'te San Francisco'da Panama-Pasifik Uluslararası Sergisi'ne fotoğrafta görülen camdan sınıfla katıldı. Sergiyi gezenler içerideki yabancılar çocukların dikkatini hiç dağıtmıştı ve çocuklar çalışmaya devam etmişlerdi, bu alışılmadık durum büyük ses getirdi. Bu ikinci Amerika ziyaretinde Maria Montessori öğretmenler için eğitimler düzenlemiş ve ulusal Eğitim Derneği ve Uluslararası Okul öncesi Derneklerinin yıllık toplantılarına katılarak konuşmalar yapmıştı. Montessori yi Amerika'ya davet eden kurulda dönemin Amerikan Başkanı Woodrow Wilson'ın  kızı Marget Wilson'da vardı. İspanyol Hükümeti 1917'de Maria Montessori'yi bir araştırma enstitüsü kurmak için davet etti. 1919 Londra'da bir dizi öğretmen eğitimi dersini yönetti.1922'de kendi Ülkesi İtalya'da eğitim müfettişliği yapmaya başladı, fakat Mussoli'nin faşist yönetimine karşı olduğundan 1934 yılında İtalya'yı terk etmesi gerekti. 1936 yılına kadar İspanya'da kaldı İspanyol iç savaşı çıkınca bir İngiliz kruvazörü tarafından kurtarıldı. 1938'de Hollanda'da Laden'de Montessori Öğretmen Eğitim Merkezi'ni açtı 1939'da Hindistan'da Londra'da olduğu gibi öğretmenlere pek çok dersler verdi.

Maria Montessori hayatı boyunca birçok savaş gördü, bu etki onu eğitim yönetimini insanlık için barışın temel alındığı bir eğitim olarak biçimlendirme yönlendirdi. Barış adına yaptığı çalışmalar nedeniyle 1949, 1950 e1951 yıllarında Nobel Barış ödülüne aday gösterildi. Maria Montessori 1952'de Noordwjic Hollanda'da hayata veda etti. Ogün çocuklar, belki de bu dünyada kendilerini en iyi anlamış olan yetişkini kaybettiler. Montessori'nin mezarın üstü deniz kabukları ve mercanlara doludur,bir denizin mercanlar ve küçük deniz kabukları yardımıyla kendini temizlediğine benzer bir şekilde, Montessori gibi insanların da dünyayı temizliklerini simgelemek için konmuştur.

Maria Montessori'nin Yaşamına ve Yaptıklarına İlişkin Kronolojik Cetvel:

1870 Maria Montessori

31 Ağustos'ta Chiravalle kasabasında bir maliye memurunun tek kız olarak doğmuştur. Annesi bir jeolog ve din adamı olan Antonio Stoppani'nin yeğenidir.

1876-1890 Roma da ilk ve orta öğrenim.

1890 Roma Üniversitesi'nin matematik ve doğa bilimleri bölümlerine kayıtlı olmuştur.

1892 tıp alanında ön kurs bitirme sınavı İtalyan ilk kadın olarak asıl tıp öğrenimine yazılabilmek için kıyasıya mücadele etmiştir.

1895 hastanede asistanlık.

1896 psikiyatrik bir konu hakkında doktora çalışması.

1898 oğlu Mario montessori'nin doğumu.

1899 Londra'da uluslararası kadın Kongresi bayan orta öğretim öğretmenleri yetiştiren bir kurum olan  "Regio İnstituto Superior di Magistero Feminile" de hijyen ve antropoloji konularında dersler. Hastanelerdeki olağanüstü hizmetlerinden dolayı nişan veriliyor.

1900 " Lega nazionale per l'educa zione dei fanciulli deficienti" nin zihinsel engelli çocukların bakımını ve eğitimini sağlayacak öğretmenlerin yetiştirmesi için kurduğu tıp-pedagoji enstitüsünün yöneticiliği.

1901 Maria Montessori okuldan ayrılıyor ve Roma'daki Felsefe Fakültesi'ne yazılıyor. Bunun yanı sıra çok sayıda okulu ziyaret ediyor ve orada antropolojik incelemeler yapıyor. Okullardaki kötü koşullar onu dehşete düşürüyor.

1902 Napoli'de yapılan II.Ulusal Pedagoji kongresinde bir bildiri ile incelemelerini anlatıyor. Geliştirdiği segiun yönteminin tanıtımı. Seguin'in tüm yapıtlarını İtalyanca'ya çeviriyor. Bu sırada seguin'in geliştirmiş olduğu yönteminin sağlıklı çocukların eğitiminde de yaygınlaştırılmasını daha 1866 yılında istediğini keşfediyor.

1903 1908 Roma Üniversitesi Pedagoji Enstitüsü'nde dersler veriyor.

Antropoloji tarihi yapıtlarını ve bunların pedagojide uygulanması hakkındaki çalışmaları derslerinde okutuyor.

1907 Roma'da mühendis Talaıni tarafından kurulan bir yoksullar mahallesi'nde sağlıklı çocuklar için ilk Kasa değil bambino açılışı malzemenin geliştirilmesi zımpara kağıdı harfleri zımpara kağıdı rakamları

1908 Milano'daki Kaside-i Bambinom açılışı.

1909 Maria Montessori ilk önemli kitabım yazmıştır.

1910 Maria Montessori artık kendisini yalnızca okullarına adıyor.Muayenehanesini kapatıyor, üniversitedeki kürsüsünden istifa ediyor.

Tolstoyun kızı Tatjana Soukhotin- Tolstoy'un Roma ziyareti.

Tatjana Soukbotin-Tolstoy Montessori okulunda babasının reform düşüncelerinin gerçekleşmiş biçimini görür.

1911 Amerika Birleşik devletlerindeki ilk Montessori Okulu kuruluyor.

1912 Graham Bell evinde bir Montessori sınıfı oluşturuyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde "The Montessori Methot"

II. Uluslararası Montessori Kongresi ve yine "World Education Fellowshiph" konferansı İle bağlantılı olarak Nizza'da 19. Uluslararası Eğitim Kursu."Education in a changing society" konusu çerçevesinde Jean Piaget ve  Pierre Bovet ile birlikte bir konuşma yapıyor. Bildiriler Dünya Birliği'nin yayın organı "The New Era" yayınlanıyor. İsviçre Montessori-Derneği'nin kuruluşu. Başkan Jean Piaget ve Başkan Yardımcısı Elizabeth Rotten oluyor.

1913 Roma'da 3. Uluslararası Eğitim Kursu düzenleniyor ve  Amerikan  Montessori komitesi tarafından çok büyük destek görüyor. 87 katılımcının 67'si Amerikalı diğer 20'si Almanya, İsviçre, İrlanda, Avustralya, Hindistan, İngiltere, Filipinler, Panama ve Kanada'dan geliyor. 1914 Castel Sant'Angelo'da 15 ülkeden öğrencilerin katılımı ile 4. Uluslararası Montessori kursu düzenleniyor. Doktor Montessori's own Handbook" New York'ta yayınlanıyor.

1916 Maria Montessori Barcelona'ya taşınıyor 6. Uluslararası Eğitim Kursu "L'Autoeducazione nelle scuole elementary yayınlanıyor."

1917 ilk Hollanda ziyareti.

Biyolog Hugo de Vrise ile buluşuyor. Maria Montessori onun duyumsal evreler kavramını benimsiyor. Hollandadaki Montessori Derneği'nin kurulması neredeyse duyulmayan 3 Amerika seyahati. 1919 Londra'da 7. Uluslararası Eğitim Kursu.

1920 Amsterdam Üniversitesi'nde bildiriler.

Yönteminin ortaöğretim yaş grubunu da içine alacak biçimde genişletilmesi.

1925 Napoli Belediyesi Montessori okullarını tasarruf önlemi olarak kapatıyor.

1927 Londra'da 14. Uluslararası Eğitim Kursu.Uluslararası Montessori Kongresi yapılıyor. Maria Montessori Barış ödülüne aday gösteriliyor. Sorbonne  Üniversitesi'nin rektörü Fransız Cumhuriyeti adına Onur Birliği'nin Nişanını veriyor.

1934'de Roma'da 4 uluslararası Montessori Kongresi Jean Piaget katılıyor. Maria Montessori İtalyan yönetimi ile ters düşüyor, okulları kapatılıyor Barcelona'ya geri dönüyor.

1935 Londra'da 23.Uluslararası Eğitim Kursu.

1936 Oxford da 5. Uluslararası Montessori Kongresi

1938 Paris sorbonne Üniversitesi'nde bildiri sunuyor. Edinburgh'da 7.Uluslararası Montessori Kongresi Amsterdam'da 25 uluslararası Eğitim Kursu. Hitler'in ordularının Avusturya işgalinden sonra Viyana'daki Montessori okullarının kapatılması

1939 Maria Montessori Londra'ya geri dönüyor savaşın başlamasını nedeniyle Hindistan'da kalıyor.

1940 İtalya'nın savaşa katılmasının ardından Maria Montessori ve oğlu göz hapsine alınıyor.

31 Ağustos 1940'da Maria Montessori'nin 70 doğum gününde İngiliz yönetimi ikisini yeniden biraraya getiriyor. Bundan sonraki yıllarda birlikte binden fazla Hindu öğretmeni eğitiyorlar.

1941 Adyar'da 29 Uluslararası Eğitim Kursu

1943 Kadoikanalda 30. Uluslararası eğitim kursu

1944 Ahmedabad'da ilk 3 yaş konusunda 30 bildirinin sunulduğu seminer.

1945 Jaipur'da Rajasthan tüm Hindistan'ı kapsayan

1. Montessori Konferansı

1946 Ahnledabad'da 33. Uluslararası Eğitim Kursu

30 Temmuz'da Hollanda'ya geri dönüyor.

1947 Londra'da bir Montessori- Merkezinin açılması. Hükümetin daveti üzerine İtalya'ya geri dönüyor. "Opera Montessori'nin" yeniden kuruluşu.

UNESCO'da eğitim ve barış başlıklı bildiriyi sunuyor. Berlinde bir Kürsi öneriliyor. AdaPerson ile evleniyor.

Karaşi'de (Pakistan)35 Uluslararası Eğitim Kursu. Ağustos'ta Hindistan'a geri dönüyor. 1947 Londra'da bir Montessori merkezinin açılması hükümetin daveti üzerine İtalya'ya geri dönüş Opera montessori'nin yeniden kuruluşu UNESCO'da eğitim ve barış başlıklı bildirdiği soruyor Ben de bir Kürsi öneriliyor Ada person ile evleniyor kara İşte Pakistan 35 uluslararası eğitim kursu Ağustos'ta Hindistan'a geri dönüyor. Adyar'da 36 uluslararası Eğitim kursu

1950 Floransa'da yapılan UNESCO Konferansı'na İtalyan delegasyonunun üyesi olarak katılıyor.

6 Mayıs 1952'de Hollanda'da vefat ediyor.

Montessori Eğitiminin Felsefesi

Montessori yönteminin en önemli özelliği yöntemin kendine has bir eğitim felsefesinin üstüne inşa edilmiş olmasıdır.

Maria Montessori kendi oluşturduğu eğitim yöntemini anlatırken şöyle der; "Çocuğu çalıştım çocuğum bana verdiklerini aldım ve onları ifade ettim işte Montessori yöntemi budur." Bugün dünyada Montessori eğitimi öncelikle okul öncesi ve ilköğretim de uygulanmaktadır.

Montessori Eğitimi,çocuğun bir birey olarak tüm özelliklerini mümkün olabilecek en ileri seviyede geliştirmeyi hedefler. Bu yolda çocuğu sorular üreten ve sorularına cevaplar bulabilen biri olarak yetiştirir. Önemli olan kişinin kendine yeterli birey olabilmesidir.

Montessori yöntemi özünde üreten ve mutlu insanlar yetiştiren bir yaşam eğitimdir.

Montessori felsefesinin temeli; çocuğun ileride olacağı kişiyi potansiyel olarak içinde taşıdığı düşüncesidir. Çocuğun bedensel entellektüel ve duygusal potansiyelini tam anlamıyla ulaşması için özgürlüğe ihtiyacı vardır. Ama bu özgürlük düzen ve öz disiplin yolu ile erişilecek bir özgürlük olmalıdır. Çocuğu bir bütün olarak algılar ve bağımsız hayatına devam edebilmesi için fiziksel bilişsel ve duygusal olgunluğa erişebilmesi için onu geliştirmeyi amaçlar. Doktor Montessori'ye göre çocuk içi yetişkinler tarafından doldurulacak boş bir kase değildir. Konsantre olabilme ve uzun süre yoğunlaşabilme irade disiplini ve olumlu sosyal davranış ve öğrenme hevesi ve düzenli düşünme, hissetme ve hareket etme özelliklerine sahipti. Bunlar Montessoriye göre bitişik açıdan sağlıklı yeni çocuğun özellikleri dır.

Montessori felsefesinde çocuğun bireyselliği önplandadır. Her çocuk, kendine özgü bir gelişime sahip bireysel bir kişiliktir ve asla bir çocuğu diğer bir çocuk la kıyaslama.

Bir Montessori sınıfında gerçek materyallerle çalışmak ön plandadır.

Çocuklar oynarken (aslında çalışırken) sınıf düzeninden ve malzemelerin korunmasından da sorumludurlar.

Çocuklar arasındaki dil, din, ırk gibi farkların öğrenmelerine etkisi olmadığını düşünür. Kültürel farklılıklara saygı gösterir ve programda bu farklılıklar doğrultusunda değişiklikler yapılması gerektiğine inanır. "Yöntem;çocuğa bilgiyi dolaylı olarak öğretir ve çocuklara kendi kendilerine bakabilmeleri için yardım eder.

Montessori Eğitim Sisteminin Günümüz Geleneksel Eğitimine Göre Farkları ve Belirleyici Özellikleri;

Montessori eğitimi ve geleneksel eğitim yöntemlerinin karşılaştırılması farkların daha rahatça görülebilmesi için önemlidir.

*Geleneksel eğitimde çocuk öğrenmenin ezberleme olduğunu öğrenir.

+ Montessori eğitimde çocuklar öğrenmeyi öğrenir.

Ezberleyerek öğrenen çocuk bilgisine hakim değildir ve bilgi çabuk kaybeder oysa Montessori çocukları öncelikle öğrenme mekanizmalarını geliştirir ve bilgiyi hayata geçirecek şekilde öğrenir.

*Geleneksel Eğitimde çocuğa yetişkinin öğrettiği düşünülür. +Montessori eğitimde çocuk kendisi öğrenir.

Öğrenme deneyimi kişinin bireysel olarak yaşadığı bir deneyimdir. Bir yetişkinin çocuğun öğrenme sürecine katkısı olabilir ama öğrenen çocuktur.

*Geleneksel Eğitimde, çocuk dış-disipline uyar.

+Montessori Eğitiminde çocuk iç disiplin geliştirir dış disipline uyan kişiler disiplini temin eden Mekandan ayrıldı anda veya disiplini sağlayan yetişkin ortadan kalktığını disiplini kaybeder. Oysa iç disiplin kişinin kendisinden kaynaklanır ve birey için sürdürülebilirdir.

*Geleneksel Eğitimde kişi topluluğun seviyesine uyum sağlamak zorundadır.

+Montessori Eğitiminde eğitim işini kendi becerilerine ve hızına göre belirlenir kişiye özeldir.

*Geleneksel Eğitim'de soyut kavramlar soyut olarak sunulur. +Montessori Eğitim'de soyut kavramlar somut olarak sunulur soyut kavramları soyut olarak anlama becerisi oldukça ileri yaşlarda gelişir. Bu nedenle çocuğa soyut kavramları soyut anlatmaya çalışmak sonuçsuz bir uğraştır.

* Geleneksel eğitimde çocuğun öğrenme suresini öğretmen belirler.

+Montessori Eğitiminde çocuk öğrenme suresini kendi belirler. *Geleneksel eğitimde merkez öğretmendir ve öğretmenin hızlı temel alınır.

+Montessori Eğitiminde ise merkez çocuktur ve çocuğun hızlı eğitim hızını belirler.

*Geleneksel Eğitim'de çocuk çalışmalarını sürekli olarak öğretmeni değerlendirmesini onaylamasını bekler.

+Montessori eğitim ve çocuk çalışmaları kendisi değerlendirmeye teşvik edilir. Çalışmaları değerlendirmeyi öğrenen çocuk dışarıdan onay bekleyen çocuğa göre bilgisine daha hakim ilerlemeye daha açıktır.

*Geleneksel eğitimde Öğretim araçları çocuğun duyularına hitap etmez ve yaparak yaşayarak öğrenme söz konusu değildir. +Montessori eğitiminde öğretim araçları çocuğun bir daha fazla duyusuna aynı anda hitap eder. *Geleneksel eğitim yönteminde sınıf içinde ders kitabı kağıt kalem ve çalışma sayfaları gibi araçlar bulunurken

+Montessori sınıfında özel olarak geliştirilmiş hata kontrolü olan duyguları hitabeden materyaller bulunmaktadır.

*Geleneksel eğitim çocuğun sosyal gelişimine herhangi bir vurgu yapmazken

+Montessori eğitiminde tüm çalışmalar ve öğrenmeler çocuğun sosyal gelişimi üzerine üzerine kuruludur.

*Geleneksel eğitimde program dar ve ünite merkezli iken +Montessori eğitiminde birleştirilmiş gelişimsel bir program uygulanmaktadır. *Geleneksel eğitimde öğrenme konu merkezli iken

+Montessori sınıfında öğrenme gelişimsel psikoloji üzerine kuruludur.

*Geleneksel eğitimde ders saatleri ve blok zamanlar varken +Montessori sınıfında kesintisiz bir çalışma zamanı bulunmaktadır.

*Geleneksel sınıflarda belli bir yaş aralığında çocuklar bulunurken

+Montessori sınıflarında karma yaş uygulaması yapılmaktadır. *Geleneksel sınıflarda çocuklar basit bir şekilde masalarda otururken

+Montessori sınıflarında çocuklar özgür ve aktif bir şekilde kendi öğrenmelerini gerçekleştirmektedir.

*Geleneksel eğitim sonuç ve ürün odaklı iken

+ Montessori eğitimde süreç beceri ve değerlendirme odaklıdır.