Otizm Spektrum Bozukluğu

Otizm Spektrum Bozukluğu

Otizm Spektrum Bozukluğu

  • 11 07 2019
  • Özel Eğitim Koçum

Çocuğunuz yaşıtlarına göre farklı davrandığını gözlemliyorsanız, kaygılanmanızda fayda var. Belirtilerini incelediniz ve otizm olduğunu düşünüyorsanız çocuğunuzu nasıl etkileyecek bilmelisiniz. Otizm doğuştan olabileceği gibi 2 veya 3 yaşlarında da fark edilebilir. Nörolojik gelişim bozukluğudur. Otizmin verdiği hasarlar beyin yapısındaki işleyiş ve sinir sistemi sorunlarından olduğu düşünülmektedir.

Otizm Spektrum Bozukluğunun Nedenleri

Otizm neden oluyor? Uzmanlar bu konuda kesin bir bilgi veremiyor. Genetik olduğu düşünülmekte olup hangi genlerin neden olduğu araştırılmaktadır. Ayrıca çevresel etkilerin de yol açtığı düşünülmektedir. Genetik nedenler ve çevresel etkilerin neden olabileceği hakkında araştırmalar yapılmaktadır.

Çocuğunuz otizm olabilir ancak eğitimi ve ekonomik boyutlar göz önüne getirilerek ötekileştirilmemelidir. Otizm dünyanın her coğrafyasında, ırkında, ailede görülebilir.

Otizm Spektrum Bozukluğunun Belirtileri

Çocuğunuzda bu belirtileri görüyorsanız bir uzman doktora gidip, muayene yaptırmanız gerekmektedir.

Göz teması kuramamak

İsmiyle hitap edildiğinde cevap verip bakmamak

İstediği bir şeyi parmağıyla gösterememek

Kendi arkadaş ve yaşıtlarının oynadığı oyunlara ilgi duymaması

İstemsiz şekilde dururken sallanması, parmak uçlarında yürüme gibi hareketlerde bulunması

Dönen nesnelere aşırı ilgi duyması

Takıntılı davranışlarda bulunması

Konuşmasında gerilik olması

Çocuklukta Otizmin Belirtileri

Çocuklukta otizm ilk 3 yaşa kadar belli olur. Belirtileri inceleyerek erken teşhis koymak zor olabilir.Anne ya da baba bebeği kucağa aldığında konuşmayınca ve ufak tefek ses oyunlarına ilgi duymadığında endişelenmesinde fayda var. Çocuk işitme problemi de yaşabilir. Çocuk yaşıtlarınla oynayabilir bazen de bunu red edebilir. Uzaktan gelen seslere ilgileri vardır.

Gençlikte Otizmin Belirtileri

Davranış şeklinde değişiklik gözlemlenir. Farklı becerileri önerir ve kendini geliştirir ancak ilişki kurmalarında zorluk yaşar. Cinsellik ve ergenlik dönemini diğer yaşıtlarına göre zor geçirirler. Depresyon, anksiyete, epilepsi gibi hastalıklar açısında risk altındadırlar.

Yetişkinlerde Otizmin Belirtileri

Zeka ve iletişim becerisine bağlı olarak çalışabilir ve kendileri de tek başına yaşayabilir. Sosyal ilişkilerde sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Yapılan araştırmalara göre otizmli yetişkinlerin %33’ü bağımsızdır. Bakıma muhtaç olanlar yardıma ihtiyaç duyarlar.

Erken Teşhisin Önemi

Yukarıdaki belirtileri görüyorsanız doktora gidip erken teşhis ve tedaviyle etkileri en aza indirebilirsiniz. Tedaviyle birlikte gelişmeler gözlemlenir ve ergenlik dönemine geldiğinde yaşıtları gibi davranmaya başlar.

Otizmin Tanısı Nasıl Ve Kimler Tarafından Konulur

Otizm tanısı koyacak doktor alanında uzman olan kişilerdir. Çocuk ruh hastalıkları ve çocuk nörologlarına gidebilirsiniz. Otizmli çocuk ile normal bir çocuğun dış görünümünde bir faklılık görülmez ancak davranışlarında farklılık gözlemlenir. Uzman doktor çocuğu gözlemler. Çocuğa, anne ve babaya bazı testler uygular. Soru sorar. 1 ile 3 yaşları arasında teşhis koyabilmek mümkün. Erken teşhisin beraberinde uygulanacak eğitim ve tedavi önem taşır.

Çocuk Ruh Hastalıkları Uzmanı

Doktor çocuğunuzun ruh sağlığını değerlendirerek tanı koyan ve tedavi uygulayan kişidir. Çocuğu gözlemler ve anne ile babaya sorular sorar. Tıp açısından çocuğu muayene eder. Gerek duyuyorsa ilaç tedavisi uygulayabilir. Eğitim ile verilemeyecek destek ilaç takviyesi yapılarak verilir. Otizmin ilaç ile tedavisi yapılmamaktadır. Tedavinin iyi gidip gitmediğini öğrenmek için, doktorun önerileri sayesinde kontrole götürebilirsiniz.

Çocuk Nörologu

Çocuklardaki beyin ve sinir sistemindeki hastalıkların uzmanıdır. Otizm hakkında değerlendirme yapabilen uzman, çocuk nörologudur. Otizmle ilişkili olabilecek sara nöbetleri,  otizm dışındaki hastalıkların tedavilerini de yapabilir. Otizmle hastaların dörtte birinde buna benzer hastalıklar görülür. Doktorunuz önermediği sürece farklı ilaç tedavisi ve muayenesini yaptırmayın. Doktorun önerilerini dinleyin ve tedavilerini uygulayın.

Yapılan muayene ve testler sonucunda çocuğunuza otizm tanısı koyulduysa;

Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları anabilim dalı bölümüne sahip üniversite hastaneleri, Çocuk Ruh Hastalıkları Uzmanı, Çocuk Nörologuna sahip Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastanelerine gidebilirsiniz. Otizm tanısı sonucu, çocuğunuza özürlü sağlık kurulu raporu çıkartmalısınız.

Özürlü Sağlık Kurulu Raporu Almak İçin Ne Yapmalıyız?

Bu raporu almak için Özürlü Sağlık Kurulu bulunan hastaneye gitmeniz gerekiyor. Bu kurul; iç hastalıkları, genel cerrahi, göz hastalıkları, kulak burun boğaz, nöroloji, ruh hastalıkları uzmanlarından oluşur.